Post by The Sandmen on Aug 28, 2019 0:35:52 GMT -5
August 28, 2019
Saitama Super Arena (Saitama, Japan)
Middleweight Championship
Chuck Liddell (84-46) vs. Yoel Romero (13-12)
Winner is Chuck Liddell by TKO (GnP) at 3:14 Round 2
Flyweight Championship
Jessica Eye (55-38) vs. Carla Esparza (34-25)
Winner is Jessica Eye by KO (Punches) at 2:54 Round 1
Welterweight #1 Contender Bout
Douglas Lima (30-27)vs. Tyron Woodley (15-9)
Winner is Douglas Lima by KO (High kick) at 1:25 Round 2
Lightweight #1 Contender Bout
Urijah Faber (49-49) vs. Miguel Torres (31-40)
The fight ends in a majority draw.
Heavyweight Tournament Semi-Finals
Bas Rutten (50-37) vs. Tank Abbott (27-34)
Winner is Bas Rutten by KO (High kick) at 3:47 Round 1
Stipe Miocic (16-14) vs. Tim Sylvia (50-41, 1)
Winner is Tim Sylvia by TKO (Punch) at 2:16 Round 1
Bantamweight Tournament Semi-Finals
Cris Cyborg (75-43) vs. Germaine de Randamie (19-7)
Winner is Cris Cyborg by TKO (Elbows) at 4:57 Round 1
Cat Zingano (54-40) vs. Erin Toughill (44-48)
Winner is Cat Zingano by KO (GnP) at 2:20 Round 2
Welterweight Bout
Matt Hughes (53-54) vs. Josh Koscheck (64-44)
Winner is Josh Koscheck by TKO (Elbows) at 4:05 Round 2
Lightweight Bout
Mike Brown (28-41) vs. T.J. Dillashaw (20-27-1)
Winner is T.J. Dillashaw by TKO (Elbows) at 3:42 Round 2
Heavyweight Bout
Stefan Struve (20-21) vs. Kimbo Slice (48-53)
Winner is Kimbo Slice by KO (Punches) at 0:38 Round 3
Heavyweight Bout
Francis Ngannou (0-3) vs. Butterbean (4-12)
Winner is Francis Ngannou by KO (Punches) at 4:54 Round 1
Welterweight Bout
Tyson Griffin (28-38) vs. Nate Diaz (24-33)
Winner is Nate Diaz by Submission (Armbar) at 4:49 Round 1
Middleweight Bout
Martin Kampmann (24-26) vs. Alexander Gustafsson (35-38)
Winner is Alexander Gustafsson by KO (Elbows) at 1:27 Round 2
Middleweight Bout
Jason Miller (12-14) vs. Johnny Walker (2-1)
Winner is Johnny Walker by Unanimous decision
Bantamweight Bout
Charmaine Tweet (6-9-1) vs. Shayna Baszler (22-46)
Winner is Shayna Baszler by Submission (leglock) at 2:20 Round 5
Bantamweight Bout
Kaitlin Young (13-21) vs. Bethe Correia (13-17)
Winner is Bethe Correia by Submission (Armbar) at 2:25 Round 2
Flyweight Bout
Sarah D'Alelio (34-42) vs. Jessica Andrade (9-10)
Winner is Jessica Andrade by Submission (kimura) at 1:58 Round 2
Flyweight Bout
DeAnna Bennett (10-10) vs. Maryna Moroz (14-15-1)
Winner is Maryna Moroz by KO (Uppercut) at 1:12 Round 2
Bonuses
Fight of the Night: Struve vs. Slice
KO of the Night: Maryna Moroz
Submission of the Night: Shayna Baszler
Statistics
Attendance: 22,500 (100%)
Buy Rate: 699,117